Home Egészség & életmódEgészség Tippek a pihentető alvásért

Tippek a pihentető alvásért

by Eszter

Álmatlan éjszakák, forgolódás, karikás szemek és egész napos ásítás. Ismerős, ugye? Nem kell rögtön a gyógyszeres üveg után nyúlni, hiszen néhány praktikával egyszerűen segíthetjük a nyugodt alvásunkat. Pár egyszerű tanácsra van csak szükséged, amit ha megfogadsz, biztosan jelentős javulást észlelsz majd. De mit is kell pontosan csinálnod? Olvass tovább!

A rossz alvás következményei

Nem elég sokat aludni, hiszen a hangsúly a minőségen, és nem a mennyiségen van! Talán nem is tudod, de az alváshiány nagyon komolyan károsíthatja a szervezetedet. Ha huzamosabb ideig képtelen vagy kialudni magad, általánosan csökken a teljesítőképességed.

Teljesen legyengülsz fizikailag, de sajnos mentálisan is megsínyled a tortúrát, ugyanis romlik az emlékezőképességed.

faradtsag

Egyre kevésbé tudsz összpontosítani, a gondolkodásod pedig teljesen lelassul. Akik rosszul alszanak, azok sokkal hajlamosabbak a betegségekre, mivel az immunrendszerük lassacskán leépül. Kutatások bizonyítják, hogy az élethosszra is nagy hatással van, ugyanis olyan hormonális zavarokat okoz a testben, amely hatására sokat öregszik a szervezet. Arról nem is beszélve, hogy a kialvatlan sofőrök okozzák az ittasok után a legtöbb közúti balesetet.

Nem tudsz aludni? Van remény!

Addig, amíg nem kóros a dolog, szakember beavatkozása nélkül is segíthetsz magadnak. Az első és legfontosabb szabály: mindennek az alapja a rendszeresség. Mivel a bioritmusod nagyon bonyolult, összetett hormonális folyamaton alapszik, ezért a rendszertelen életmód felborítja azt, így nagyon hamar megsínyled ennek a következményeit.

Leginkább 10-11 és hajnal 1 között érdemes lefeküdnöd, mivel ebben az időintervallumban tudsz a legmélyebben aludni.

Ilyenkor regenerálódik a szervezeted, és zajlanak le a legfontosabb folyamatok. Ha kialakítasz magadnak egy rendszert, akkor érdemes minden nap ehhez igazodnod. Tévhit, hogy ettől fogva kötelező napi 8 órát aludnod, mivel valakinek a 6 és az 5 óra is bőven elegendő. A lényeg, hogy az alvásod milyenségére figyelj oda!

Urald a fényeket reggel és este!

Mivel viszonylag sok elektronikai holmival vesszük körbe magunkat, a testünk sokszor nem érzékeli, hogy besötétedett. A számítógép/telefon mellé más fényt is javasolnak a szem egészségének megőrzése végett, így

estefelé kerüljük a túl sok számítógépezést és TV nézést.

Érdemes visszafogott villanyfénynél olvasni egy keveset, így a testünket lassan ráhangoljuk az alvásra. Reggel is jobb figyelni arra, hogy a szervezetünk érzékelje a napfelkeltét. Remek tipp, ha redőnyöd van, hogy ne engedd le teljesen, és ne is legyen soha vak sötét a szobádban! Ahogy felkel a Nap, elegendő fény fog beszűrődni a szobádba ahhoz, hogy a tested érzékelje, hamarosan ideje lesz felkelni.

Teremts magadnak „alvós” hangulatot!

Érdemes ennél a pontnál is odafigyelni a rendszerességre, hiszen egy idő után az agyad automatikusan rááll a tevékenységsorra. Kísérletezz, hogy tudnád megteremteni a tökéletes éjszakai környezetet! Ha teheted, igyekezz kizárni minden felesleges zajt a szobából.

Sose tévé mellett aludj el, mivel a villódzó fény és a hang meggátolja, hogy mély álomba ringasd magad.

Persze, tökéletes csendet nem lehet teremteni, hiszen ha városban laksz, a későn közlekedők zaja eljut hozzád, falun pedig az állandó kutyaugatásnak van kitéve az ember. Ha ezt megtetted, ellenőrizd a szobád hőmérsékletét!

pihenteto-alvas

Túl hidegben és túl melegben sem lehet rendesen aludni. A fokozott izzadásra könnyen felébredhetsz, a fog kocogtató hidegben pedig nem biztos, hogy egyáltalán el tudsz aludni. Tartsd a hőmérsékletet egy kicsivel az átlagon alul! Ha úgy döntesz, lefekszel, kerüld a sok forgolódást, mivel az könnyen kizökkent az elalvási fázisból. Válassz kényelmes párnát, megfelelően vastag takarót, valamint a zoknidat vedd le az alvás idejére, hogy egy kicsit lélegezhessen a bőröd!

Figyelj oda, mit eszel és iszol lefekvés előtt!

Mielőtt nyugovóra térnél, semmiképp se egyél nehezet, mivel gátolja az elalvást. Ha mindenképp rád tör a nasizhatnék, vegyél magadhoz egy kis joghurtot, vagy fogyassz nyugodtan gyümölcsöt, de persze ezt is mértékkel!

Míg egy zsírban dús ételhez a gyomrodnak kb. öt órára van szüksége, így nem fogsz tudni elaludni addig, amíg emésztesz.

Az italokkal sem árt vigyázni, ugyanis jobban meggyűlhet vele a bajod, mint az ételekkel. Ha túl sokat iszol alvás előtt, garantált, hogy többször is fel fogsz riadni arra, hogy mennyire kell pisilned. Ha úgy érzed, nagyon kiszáradt a szád, jól öblögesd át egy kis vízzel. Nyugodtan kortyolhatsz egy pohárból, amit előzőleg az éjjeli szekrényedre készíthetsz, így felkelni sem kell, ha megszomjazol. Mindenképp kerüld a koffein dús italokat (teát, kávét, energiaitalt) lefekvés előtt, valamint a magas alkoholtartalmú folyadékokat sem javasoljuk.

Ne stresszelj, sportolj!

Alvás előtt szinte mindenki végigpörgeti a napját, és megpróbálja kitalálni, mit kezdjen a holnappal. Ez nem nagy hiba, hacsak nem görcsölsz rá teljesen. Ha valami bánt, akkor ne ilyenkor rágódj rajta, mivel teljesen felpörgeti az agyad. Próbálj meg nyugtató zenét hallgatni a sötétben, vagy végezz relaxációs gyakorlatokat!

fitnessz

Ha napközben vagy kora este sportolsz, az segít ellazítani a tested, hiszen feloldja a stresszt.

Azon felül, hogy rendkívül egészséges, még ki is fáraszt, így a nap végére már nem lesz erőd semmiféle ártó gondolaton rágódnod.

Ha úgy érzed, semmiképp sem boldogulsz az alvászavaroddal, ne ess pánikba! Sajnos manapság sokan küzdenek ezzel a betegséggel, így ha egyik tippünk sem vált be, bizalommal keress fel egy szakértőt. Egészen biztos, hogy nem kemény gyógyszerekkel fogja indítani a kúrádat, ezért bízz abban, hogy hamar meg tudja oldani a problémádat!

Hirdetés

You may also like

Leave a Comment

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .