A szervezetünk idővel változik, de vannak olyan tünetek, amelyek nem a természetes öregedés részei – ilyen a vérrögképződés is. A mélyvénás trombózis vagy a tüdőembólia életveszélyes állapot lehet, ám ha időben észrevesszük a jeleket, megelőzhetjük a komolyabb bajt.
Íme 10 tünet, amely arra utalhat, hogy a szervezetben vérrög alakult ki:
1. Lábdagadás, fájdalom
A megduzzadt, érzékeny alsó végtag a leggyakoribb figyelmeztető jel. A fájdalom gyakran egyoldali, és nem szűnik pihentetés hatására sem. Ha ilyen tüneteket tapasztalunk, azonnali orvosi vizsgálat szükséges.
2. Égő érzés, forróság a végtagokban
Amikor a bőr alatt égő, viszkető érzést tapasztalunk, és a terület melegebb a megszokottnál, az akár egy elzáródás jele is lehet. Ne halogassuk a kivizsgálást!
3. Ok nélküli fáradtság
Tartós kimerültség, amely nem hozható összefüggésbe fizikai megterheléssel, jelezheti, hogy a keringés nem működik megfelelően, és a szervezet többletenergiát használ fel a kompenzációhoz.
4. Légszomj, kapkodó légzés
A nehézlégzés, különösen nyugalomban, gyanúra adhat okot. Ez már akár a tüdőembólia előjele is lehet.
5. Mellkasi szúró fájdalom
Amennyiben egy vérrög eljut a tüdőbe, ott embóliát okozva éles, szúró fájdalmat válthat ki. Ez sürgős orvosi beavatkozást igényel!
Hirdetés
6. Mozgásra jelentkező fájdalom
Ha köhögés, nevetés vagy akár egy mélyebb lélegzetvétel is erős fájdalmat okoz, különösen a hátban vagy a mellkasban, az akár érrendszeri probléma, vérrög jele is lehet.
7. Megmagyarázhatatlan köhögés
Tartós, száraz köhögés, váladékkal vagy akár vérrel társulva szintén lehet a tüdőben kialakult vérrög következménye.
8. Lábgörcsök
Visszatérő, szokatlan görcsös fájdalom a lábakban – főleg ha egyoldali – arra utalhat, hogy a végtagban akadályozott a véráramlás.
9. Fájdalom a lábfejben
Égő, szúró fájdalom a lábfejben, főként ha duzzanattal és melegséggel társul, utalhat érelzáródásra. Trombózis gyanúja esetén azonnal forduljunk orvoshoz.
10. Szapora pulzus, szédülés
Ha a szívverés hirtelen felgyorsul, vagy szédülést érzünk hirtelen felálláskor, a szervezet így próbálja kompenzálni a keringési zavart.
Fontos tudni: A vérrögképződés nemcsak idősebb korban, hanem fiatalabbaknál is előfordulhat, főleg ha genetikai hajlam, mozgáshiány, dohányzás vagy hormonális gyógyszerek is jelen vannak. Az időben történő felismerés és kezelés életet menthet!