Sajnos, manapság rengeteg embert érintenek a pajzsmirigy problémák. A kevés jód fogyasztása sok esetben önmagában is kiválthatja a pajzsmirigy megnagyobbodását.
A pajzsmirigy betegségre utaló tünetek:
- Izomfájdalom, fogínygyulladás
- Fáradtság, álmatlanság
- Jelentős súlygyarapodás
- Hideg kezek és lábak
- Nyakfájdalom, horkolás, rekedtség
- Hangulati ingadozások, depresszió
- Száraz és repedezett bőr, törékeny körmök
- Kopaszodás
- Agyi köd és memóriazavar
- Magas koleszterinszint
Hogyan működik a pajzsmirigy?
A pajzsmirigy a gége előtt elhelyezkedő hormontermelő mirigy; két különböző hormont termel: tiroxint (T4) és trijód-tironint (T3). A pajzsmirigy hormonjai az emberi szervezet majdnem minden anyagcsere-folyamatát befolyásolják, így a pajzsmirigy túl- vagy alul működése számos, szerteágazó panaszt idézhet elő.
A pajzsmirigy alulműködés okai:
A pajzsmirigy alulműködés oka veleszületett genetikai elérés is lehet, bár ez nagyon ritkán fordul elő. A csecsemőket ezirányú szűrésnek is alávetik mivel a beteség idegrendszeri károsodást okozhat.
Pajzsmirigy alulműködés a pajzsmirigy idült gyulladásától is kialakulhat. Előfordulása átlagosan 60 éves korban történik. A betegség felismerése gyakran már csak a pajzsmirigy alulműködés fázisában történik meg.
A pajzsmirigy daganat miatti pajzsmirigy eltávolításkor, valamint izotóp kezelés után mindig kialakul a pajzsmirigy alulműködés, hormonhiány. Egyes gyógyszerek szedése esetén is ismeretes a pajzsmirigy alulműködés kialakulása. Pajzsmirigy alulműködés ritka oka az agyalapi mirigy megbetegedése is lehet.
A pajzsmirigy alulműködés kezelése:
A pajzsmirigy alulműködés kezelése hormonpótlással történik. A kezelés során az adagot személyre szabottan szakorvos állítja be. A TSH szint követése szolgáltat információt a kezelés eredményességéről.
Hogyan lehet javítani a pajzsmirigy funkción?
- Szedjen minőségi multivitamin kiegészítőket, vasat, cinket, szelént, C és D vitamint.
- Igyon filteres vizet, hogy kiszűrje a bromidot, a fluoridot, és a klórt a testből
- Kezelje a felgyülemlett stresszt.
- Aludjon napi 8-10 órát
- Ne fogyasszon túl gyakran keresztes zöldségeket
- Pótolja a jódot és a tironint