Az áfonya egy nagyon egészséges bogyós gyümölcs, aminek a bolti ára sokszor a fellegekben jár, éppen emiatt sokan nem tudják megvásárolni azt. Van egy jó hírünk: akár te is termeszthetsz otthon saját áfonyát, többé pedig nem kell a boltban venned azt!
Lássuk miért van rá szükséged!
- Ha fogyni szeretnél, egyél bőségesen áfonyát: akár 73 százalékkal is csökkenti a zsírsejtek számát. A polifenolok ugyanis nagy arányban képesek lebontani a szervezet zsírsejtjeit, sőt segítenek megakadályozni az újraképződésüket is.
- Az áfonyát magas antioxidáns-tartalma miatt is ajánlott fogyasztani. Ennek köszönhetően ugyanis védi a sejteket, lassítja az öregedési folyamatokat, és nehezíti a méreganyagok felszívódását a szervezetben.
- Legújabb kutatások szerint az áfonyában található összetevőknek a rák kialakulásának megelőzésében is fontos szerepe van, ráadásul a már meglévő rákos daganatok növekedését is lassítják.
- Az antocianin nevű összetevő az, ami a gyümölcs élénk színét adja, és ez az az anyag, ami megvédi az agy bizonyos neuronjait, javítva ezzel a koncentrációs képességünket és a memóriánkat.
- Az áfonya segít abban, hogy a “rossz koleszterin“ az LDL ne halmozódjon fel, így a szív- és érrendszeri betegségek is elkerülhetők.
- Mivel folsavban, C-vitaminban és kalciumban is gazdag az áfonya, a magzat egészségét védi terhesség idején, úgyhogy kismamaként mindenképpen fogyaszd.
- Az áfonya rostban gazdag gyümölcs. A rostdús táplálkozás pedig az egészséges emésztés, a megfelelő anyagcsere alapja.
Hogyan termessz otthon?
1. Ha úgy döntöttünk, hogy a kertészetből tövet vásárolunk, kérdezzük meg, hogy milyen típusú talajt kedvel a növény, és győződjünk meg, hogy az éghajlattal is minden rendben legyen, mert van áfonya típus, amely a meleget kedveli, és van, amelyik az alacsonyabb hőmérsékletet.
2. A talaj savasság, amibe kiültetésre kerülnek az áfonyák, 4-5 egységnyi kell legyen. Ha ez nincs meg, akkor ültessük cserépbe a töveket, beállítva ott is a talaj savasságát.
3. Az áfonyákat napos helyre érdemes ültetni, egymástól legalább 1,5 méter távolságra. Az első pár hétben alapos öntözést igényelnek.
4. A fejlődő töveket óvjuk a kártevőktől, ezért érdemes szakszerűen permetezni, és körbekeríteni, nehogy a vadállatok megrágják a növények szárát.
5. Egy áfonya bokor akár 20 évig is képes terméssel ellátni az embert, ezért megéri gondoskodni róla.
6. Ha tavasszal elültetjük az áfonyát, már júliusban szüretelhetünk.