A reggelit nem hiába tartják a nap egyik legfontosabb és legmeghatározóbb étkezésének. Ennek ellenére mégsem veszik komolyan az emberek és a reggelek pörgése miatt túlsiklanak felette.
Reggeli nélkül indítani a napot, olyan, mint üzemanyag nélkül autóba ülni. A felmérések szerint azonban nem csak a felnőttek, a magyar gyerekek fele sem reggelizik.
Pedig a szakemberek szerint ez a legfontosabb főétkezés, amelynek az energiabevitel 20 százalékát kellene adnia.
A szakember szerint naponta ötször javasolt étkezni, és ezen belül a reggelinek kiemelt a jelentősége. A rendszeres reggelizés ugyanis csökkenti az elhízás veszélyét, segít koncentrálni, ellenállóbbá teszi a szervezetet a betegségekkel szemben, gyermekek esetében pedig hozzájárul a megfelelő növekedéshez. Ideális esetben a reggeli biztosítja a napi szükséges energiabevitel 20 százalékát.
Íme 3 súlyos betegség, amit a reggeli kihagyása szül:
Emésztőrendszeri betegségek
Szinte bármilyen gyomor- és bélrendszeri betegség kialakulásának nagyobb a kockázata, ha kihagyod a reggeli étkezést. Emésztésed lelassul, ha reggel nem jut táplálékhoz, elegendő rostmennyiséghez. Ennek pedig egyenes következménye lehet a székrekedés.
Emellett, ha az ebéd az első alkalom, amikor táplálékot veszel magadhoz, gyakran tapasztalhatsz kellemetlen gyomorfájást, idővel pedig könnyebben alakulhat ki gyomorfekélyed.
Emésztőrendszeri daganatok
A statisztikai adatok szerint azokat az embereket, akik reggelire rendszeresen teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyasztanak, kisebb valószínűséggel érik utol az emésztőrendszeri daganatos megbetegedések. Ha azonban már megindult a rákos sejtburjánzás, a teljes kiőrlésű gabonatermékek daganatellenes hatása már minimális mértékű.
Túlsúly és cukorbetegség
Ha szeretnél megszabadulni néhány kilótól, a legrosszabb, amit tehetsz, hogy kihagyod a reggelit. A londoni Imperial College kutatócsoportja arra az eredményre jutott, hogy a reggeli elmaradása arra készteti az agyat, hogy kalóriadús, vagyis hizlaló ételeket válasszon a nap további részében.