Legszívesebben lebontanánk a gyárkéményeket, kitiltanánk városunkból az autókat, kivéve persze a sajátunkat. Elméletünk az, hogy mások mérgeznek bennünket.
Meg sem fordul a fejünkben, hogy esetleg mi is mérgezzük saját magunkat. Pedig a kozmetikai szerek, amiket magunkra kenünk, a hajfestékek, amelyek behatolnak hajszálaink belsejébe vegyi anyagokat tartalmaznak.
A haj egészségét befolyásolják
– a mechanikai tényezők, fésülés, törlés, súrlódás,
– kémiai hatások, festés, dauer,
– hő és fényhatások, napsütés, hajszárítás,
– élettani tényezők, stressz, dohányzás, diéta,
– a környezet minősége, szmog, szél, időjárás, ózon.
A felsorolásból látjuk, hogy felelősek vagyunk hajunk állapotáért, és bizony sokat tehetünk, hogy elkerüljük a károsító hatásokat. Már a tinik elkezdik festeni a hajukat. De ki figyelmezteti őket arra, hogy ez veszélyes is lehet? Sőt, nagy elhatározásra jutnak, feketéből szőkét, szőkéből feketét szeretnének.
Nem is sejtik, milyen fontos a festék összetétele, a festett haj színe és az évek száma, amelyek alatt rendszeresen végzik vagy végeztetik ezt a műveletet. És a felnőttek tájékozottabbak? Jól kapaszkodjunk meg! Az Európa Bizottság 2007-ben 22 hajfesték összetevő használatát tiltotta be! Ezzel kapcsolatban Günter Verheugen kijelentette, hogy azokat az anyagokat, amelyekről nem bizonyosodik be, hogy ártalmatlanok, kivonják a forgalomból.
Jó, ha tudjuk,
– hogy az egészségre ártalmas vegyi anyagok mérgezik az idegrendszert, immunrendszert, szerveket,
– hogy a bemosók csak fényt és csillogást adnak a hajnak,
– hogy a hajszínezők ugyanolyan vegyi agyagokat tartalmaznak, mint a hajfestékek, csak kevesebbet, molekulái nagyok, nem hatolnak át a hajszál külső rétegén, gyorsabban lekopik színük a hajról,
– hogy a féltartós festékek használatakor a negatív töltésű hajszál és a pozitív töltésű festékmolekulák vonzzák egymást, a molekulák nagyok, csak a haj külső részén tapadnak meg,
– hogy a tartós festékek kis molekulákból állnak, a fenilin-diamin, amino-fenol, rezercin behatol a haj belsejébe, a hidrogén-peroxid oxidálja ezeket a vegyi anyagokat, ennek következtében a keletkező molekulák már olyan nagyok lesznek, hogy nem tudnak kijutni a haj belsejéből.
A természetes megoldás létezik.
Barna árnyalatú és fekete hajra:
használhatjuk a héjában főtt krumpli levét,
a rozmaringból, málnalevélből, petrezselyemből készült teát,
feketekávét, fekete teát,
forró vízben áztatott dió levét,
almaecet és víz keverékét.
Szőke hajra:
sáfrány, kurkuma, kalendula, kamilla teáját,
vízben áztatott zabszalma levét,
vízben főtt rebarbara levét.
Vörös hajra:
lehűtött erős feketekávét,
hibiszkuszteát,
csipkebogyóteát.
vízben áztatott mályvarózsa levét.
A döntés a kezünkben van, festetjük-e hajunkat vagy sem, és ehhez milyen terméket választunk.