A legújabb kutatások szerint egy gyermeknek sokkal kiegyensúlyozottabb és boldogabb kapcsolata van háziállatával mint a testvérével.
Sőt! A gyerekek szívesebben vannak háziállataik társaságában, mint testvérükkel. Nem kisebb tudósok állítják ezt, mint a University of Cambridge pszichológusai, akik átfogó kutatást végeztek a témában.
A kutatás azt is bebizonyította, hogy a kedvtelésből tartott állatok nagyban befolyásolják a gyermekek fejlődését és pozitív hatással vannak a gyermek szociális készségére és érzelmi biztonságára. A nyugati háztartásokban a háziállat majdnem olyan gyakori mint egy testvér, de viszonylag kevés kutatás foglalkozott eddig a gyermek- háziállat kapcsolattal és annak jelentőségével.
„ Akinek volt gyermekkorában bármilyen háziállata, tudja, hogy ugyanúgy fordulunk hozzájuk társaságért és szeretetért, mint bármely más családtagunkhoz” – mondta Matt Cassells, a Cambridge Egyetem pszichiátriai tanszékének tudósa, a kutatás vezetője. „ Azt akartuk tudni, hogy milyen erős ez a kapcsolat a háziállatokkal más családtagokhoz képest. Ez segít megérteni, hogy milyen nagyban hozzájárulnak a gyermekek egészséges fejlődéséhez”
A kutatók 77, családban élő 12 éves gyermekeket vizsgáltak, a közös az volt bennük, hogy minden háztartásban egy vagy több háziállat és több mint egy gyerek él. A riportok után kiderült, hogy a gyerekek sokkal erősebb érzelmi kapcsolatban vannak a háziállatukkal, mint a testvérükkel. A legboldogabb gyerekek pedig azok, akiknek kutyájuk van.
„ Bár az eddigi kutatások azt igazolták, hogy a kisfiúk sokkal jobban kötődnek a háziállatukhoz mint a kislányok, mi pont az ellenkezőjét találtuk. Mind a fiúk, mind a lányok egyformán szeretik őket, a lányok mégis több aktivitásról számoltak be, például konfliktus, együtt töltött aktív idő, játék stb. Talán ez azért van, mert a lányok eleve sokkal árnyaltabban kommunikálnak mint a fiúk”
„ A bizonyítékok egyértelműen alátámasztják, hogy a háziállatok pozitív hatással vannak az ember egészségére és szociális életére. „ – mondta dr. Nancy Gee, a WALTHAM ember-állat kapcsolat kutatásainak igazgatója és a szóban forgó tanulmány társ-szerzője. „ Nem csak kisgyerekkorban, de például serdülő kamaszoknak is óriási támogatást nyújt egy háziállat valamint az élet további szakaszaiban is. Még mindig nem tudunk mindent a gyermekek fejlődésére gyakorolt hosszú távú hatásokról, így folytatjuk tovább a kutatásunkat”